Windykacja

1. Przedstawienie problemu

Wierzyciel osobiście, telefonicznie lub drogą elektroniczną na podstawie posiadanych danych zapoznaje Kancelarię z istotą sprawy.
Kancelaria w terminie dwóch dni roboczych kontaktuje się z wierzycielem, dokonując wcześniej wstępnej analizy dłużnika

Wyslij zapytanie

 

2. Przyjęcie sprawy

Kancelaria z Wierzycielem podpisuje umowę o windykację. Przed podpisaniem umowy strony negocjują jej warunki oraz wynagrodzenie Kancelarii.
Wierzyciel udziela Pełnomocnictwa Kancelarii do określonego działania, oraz pełnomocnictwa procesowego Radcy Prawnemu
Wierzyciel przekazuje Kancelarii dokumenty stanowiące podstawę roszczenia, oraz posiadaną wiedzę o dłużniku.
Sprawa otrzymuje indywidualny numer.

Zleć windykację online

 

3. Pełna analiza

 

Czas trwania analizy sprawy zależy od posiadanych danych i wynosi od 7 dni roboczych do 1 miesiąca. Dzięki zastosowaniu wielopłaszczyznowej analizy (psychologicznej, prawnej,wywiadu gospodarczego, niezbędnych ustaleń wykonywanych w terenie aż po bezpośrednią wizytację dłużnika - jego miejsce pracy i zamieszkania)
Kancelaria określa plan działania i informuje wierzyciela o sposobie windykacji.
Dobór metody windykacji uzależniony jest od rodzaju należności, zleconej do windykacji oraz od sytuacji prawnej i majątkowej dłużnika.
Plan działania firmy może uwzględniać wspólne ustalenia z wierzycielem, co do sposobu windykacji. Analiza i rozpoznanie dłużnika, odbywa się jednocześnie z innymi czynnościami, których nie wykonanie mogłoby spowodować szkody np. przekroczenie terminów.

 

  • Kiedy sąd ?

W sytuacjach, kiedy podstawą wierzytelności jest faktura, umowa, weksel lub inne dokumenty nieposiadające możliwości przymusowej egzekucji Radca Prawny obsługujący Kancelarię, w procesie sądowym uzyskuje określoną klauzulę umożliwiającą egzekucję.
Wierzyciel w przypadku procesu ponosi jedynie niezbędne koszty należne Sądowi.
Kancelaria koordynuje wszelkie działania procesowe, kompletuje niezbędne dokumenty i środki dowodowe, umożliwiające w procesie sądowym wykazanie racji wierzyciela. Zasadą, jaką kieruje się Kancelaria w tym przypadku to szybkość działania oraz ekonomiczność wdrażanych środków.

 

  • Zabezpieczenie wierzyciela ?

W procesie windykacji podstawowym celem jest odzyskanie wierzytelności cel ten jednak może być rozłożony w czasie z wielu względów niezależnych od kancelarii, np. dłużnik specjalnie i notorycznie unika płatności względem wierzyciela, podjęte czynności sądowe jak i egzekucyjne są przez niego specjalnie opóźniane, istnieją inne czasowe uwarunkowania, które opóźniają odzyskanie wierzytelności.
Kancelaria w takich okolicznościach na bieżąco monitoruje wszelki majątek dłużnika, oraz zabezpiecza go na ewentualną w przyszłości egzekucję w taki sposób, aby wierzyciel został w pierwszej kolejności zaspokojony.
W przypadku sądowych zabezpieczeń majątku, wierzyciel ponosi jedynie koszty należne Sądowi lub w przypadku zabezpieczeń w egzekucji komorniczych organowi egzekucyjnemu.

 

  • Egzekucja

    Kiedy czynności mediacyjne nie dały pożądanego rezultatu, zaś właściwie zabezpieczony majątek dłużnika daje możliwość wyegzekwowania należności, Kancelaria wdraża egzekucję komorniczą lub Sądową?
    Kancelaria wskazuje komornikowi majątek dłużnika celem jego zajęcia i zaspokojenia finansowego wierzyciela.
    W przypadku egzekucji sądowej poprzez zarząd lub ogłoszenie upadłości rolą kancelarii jest kontrola wykonywanych czynności sądowych i w miarę możliwości czynny w nich udział.
    W sytuacjach, kiedy brak jest potencjalnych nabywców licytowanego majątku wierzyciel ma prawo przejąć określony składnik majątkowy na własność i tym samym uzyskać zaspokojenie finansowe swoich roszczeń.

 

4. Zakończenie sprawy

 

Zakończenie windykacji dłużnika następuje z chwilą odzyskania wierzytelności lub uznaniem braku możliwości jej odzyskania w określonym czasie w przyszłości.

W przypadku, niemożności odzyskania wierzytelności w danym czasie Kancelaria za zgodą wierzyciela archiwizuje sprawę do czasu zaistnienia przesłanek pozwalających na przeprowadzenie skutecznej windykacji. Archiwizacja akt sprawy w tej postaci Kancelaria dokonuje tylko w przypadku posiadania nieprzedawnionej wierzytelności, której dochodzenie może odbywać się przed Sądem lub organem egzekucyjnym. Istotą tego procesu jest systematyczne i okresowe kontrolowanie majątku dłużnika oraz w odpowiednim czasie podjęcie kroków prawnych, które zabezpieczą wierzytelności przed ich przedawnieniem.

Umowa o windykację łącząca wierzyciela i kancelarie, pozwala firmie szukać ewentualnych nabywców wierzytelności za pomocą giełdy wierzytelności oraz prowadzić inne działania umożliwiające jej odzyskanie.
W przypadku definitywnego braku możliwości odzyskania długu wierzyciel w celu pomniejszenia swojej straty może sprzedać wierzytelność na rzecz kancelarii i w drodze określonych przepisów fiskalnych dokonać odliczenia jej z podatku.

Istotna sprawą dla Kancelarii jest to, aby o braku możliwości odzyskania wierzytelności wierzyciel był poinformowany niezwłocznie. Taka informacja pozwala wierzycielowi podjęcie właściwej decyzji dotyczącej posiadanej wierzytelności bez konieczności wdrażania procesów wymagających nakładów finansowych.

 


 

 

Prawa autorskie Kancelaria Prawno - Finansowa "MZ" sp. z o.o. Projekt strony wykonała firma TARO Systems